905.521.2521
Athletics Banner

Tennis

What's on this page?

2017-18 Tennis Schedule

2017-18 HWIAC Senior Tennis Championship Tues., Sept. 26, 2017 – Rosedale Tennis Club Hamilton  See Below
2017-18 HWIAC Junior Tennis Championship Wed. Sept. 27, 2017 – Rosedale Tennis Club Hamilton See Below
2017-18 SOSSA Senior Tennis Championship Wed. Oct. 4 TBA TBA More Info
2017-18 SOSSA Junior Tennis Championship Wed. Oct 11 TBA TBA More Info
2017-18 OFSAA Tennis Championship June 4- 6 Toronto More Info

2016-17 HWIAC Tennis Championship

What: Senior Tennis Championship
When: Tues., September 26, 2017
Where: Rosedale Tennis Club
Entry Deadline: Fri, Sept. 22, 2017  @ 12:00pm

 

What: Junior Tennis Championship
When: Wed., September 27, 2017
Where: Rosedale Tennis Club
Entry Deadline: Fri, Sept. 22, 2017  @ 12:00pm

Results

Senior Results

Boys Singles:

  • Winner: Daniel Lee (MacNab)
  • Finalist: Luke Croucher (Ancaster)

Girls Singles:

  • Winner: Raegan Selinger (Waterdown)
  • Finalist: Erin Anderson (Westdale)

Boys Doubles:

  • Winners: Adam Boyes/Luke Rich (Dundas)
  • Finalists: Liam Boatsmith/Dima Kinjatovic (Westdale)

Girls Doubles:

  • Winners: Natasa Gondar/Emily Gondar (Orchard Park)
  • Finalists: Vibha Chaudhary/Kritika Chaudhary (Ancaster)

Mixed Doubles:

  • Winners: Maria Pricop/Gabriel Milliken (Dundas)
  • Finalists: Rachel Brown/David Sprague (Waterdown)

Open Results:

Open Boys Singles:

  • Winner: Daniel Korkut (Ancaster)
  • Finalist: Anthony Gondar (Orchard Park)

Open Girls Singles:

  • Winner: Versailla Kahnamoui (Waterdown)
  • Finalist: Avery McLaughlin (Westdale)

Open Boys Doubles:

  • Winners: Nolan Kool/Sunny Bhatt (Westmount)

Junior Results

Boys Singles:

  • Winner: David Filipovic (Glendale)
  • Finalist: Ben Suykens (Dundas Valley)

Girls Singles:

  • Winner: Anastasija Zarac (Glendale)
  • Finalist: Ananya Agnihotri (Orchard Park)

Boys Doubles:

  • Winners: Cole Swing/Tyler Swing (MacNab)
  • Finalists: Bozidar Zdjelaric/Marko Mitrovic (Orchard Park)

Girls Doubles:

  • Winners: Sarah Haunton/Rachel Smoke (Waterdown)
  • Finalists: Emma McNabney/Victoria Lee (Ancaster)

Mixed Doubles:

  • Winners: Eli Merriam/Emma Sardo (Westdale)
  • Finalists: Felipe Otero/Trinity Otero (Westdale)

Senior Results

Girls Singles
1st – Emily Gondar (Orchard Park SS)
2nd – Bella Wylie (Waterdown DHS)

Boys Singles
1st –  Sunny Bhatt (Westmount SS)
2nd – Trevor Hopkins (Dundas Valley SS)

Girls Doubles
1st –  Rachael Haunton and Jillian Pompadiuk (Waterdown DHS)
2nd – Madison Couture and Julia Gooding (Waterdown DHS)

Boys Doubles
1st  – Louis DiSalvo and Ethan Goodale (Dundas Valley SS)
2nd – Tanner Mayer and Ross Colborne (Dundas Valley SS)

Mixed Doubles
1st – Maya Emerson and Sam Gower (Ancaster HS)
2nd – Natasa Gondar and John Novakovic (Orchard Park SS)

Boys Ranked Singles
1st – Anthony Gondar (Orchard Park SS)
2nd – Nolan Kool  (Westmount SS)

Girls Ranked Singles
1st – Victoria Mac  (Ancaster HS)


Junior Results

Girls Singles
1st – Ananya Agnihotri (Orchard Park)
2nd – 2nd Heeral Dodhia (Westmount)

Boys Singles
1st – Daniel Lee (Sir Allan MacNab)
2nd – Marko Josipovic (Saltfleet)

Girls Doubles
1st – Erin Rigby and Rachel Price (Waterdown)
2nd Lala Ozkan and Gabby Ruiz (Saltfleet)

Boys Doubles
1st – Dima Ignjatovic and Liam Boatsmith (Westdale)
2nd – Ben Schurer and Jamie Zucker (Ancaster)

Mixed Doubles
1st – Isabella Gondar and Dominic Momich (Orchard Park)
2nd Dylan Jones and Natalie Schmuck (Saltfleet)

Senior Ladies Singles

Senior Mens Singles

Senior Ladies Doubles

Senior Mens Doubles

Senior Mixed Doubles

 

Team Standings

1.  Westdale  35

2. Dundas Valley  32

3. Westmount  23

4.  Waterdown 22

5. Sir Winston Churchill  15

6. Sherwood 12

7. Sir Allan MacNab 10

8. Ancaster  8

9. Glendale  6

9. Delta  6

11. Orchard Park  5

2013-14 Senior Tennis –

Ranked Division:

Boys Singles

Albert Mac – Westmount

Non-ranked Division:

Boys singles

#1 David Myers – Westdale
#2 Gabriel Mueller –  Highland

Girls singles

#1 Dasha Larionova – Westmount
#2 Jovana Zalenovic – Glendale

Boys doubles

#1 Luke McConnell & Kent Hambly – Ancaster
#2 Adam Gillies & Jake Gillies – Waterdown

Girls doubles

#1 Meghan Soave & Lauren Soave – Waterdown
#2 Rene Richardson & Holly McCann – Waterdown

Mixed Doubles

#1 Jacob Dilks & Lara Pitkeathly – Sir Allan Macnab
#2 Emily Shilton & Bryan Danielson – Westdale

Senior Team Results:

Westdale 31
Westmount 28
Waterdown 25
Glendale 20
Highland 20
Ancaster 13
MacNab 11
Sherwood 8
Delta 3
Churchill 1


2013-14 Junior Tennis –

Boys singles

1. Andrej Prpa – Orchard Park
2. John Novakovic – Westmount

Girls singles

1. Victoria Mac – Ancaster
2. Jessica Magliocco – Sir Winston Churchill

Girls doubles

1. Sydney Doyle / Monalisa Oeur – Churchill
2. Alana Yates / Alyssa Nemeth – Sherwood

Boys doubles

1. Logan McCarles / Zack MacLennan – Waterdown
2. Ethan Mark / Robert Holford – Highland

Mixed doubles

1. Jessica Blenkarn / Nick Mitchell – Highland
2. Heather Nichols / Jack Staz -Highland

Team results

1. Highland 34
2. Churchill 30
3. Waterdown 18
4. Westmount 17
5. Ancaster 10
5. Orchard Park 10
7. Sherwood 7
8. Westdale 6
8. Delta 6
10. Glendale 5
11. MacNab 3

Senior Results

Lucas Scime and Colin Gallant - mens doubles silver medalists

Lucas Scime and Colin Gallant – mens doubles silver medalists

Ladies Singles

  1. Dasha Larionova – Westmount
  2. Viktoriya Dyubanova – Westmount

Mens Singles

  1. Muhamed Mahulovic – Glendale
  2. Matthew Kawamoto – Westdale

Ladies Doubles

  1. Jessica Kawamoto and Ellen Kawamoto – Westdale
  2. Sarah Zuccolo and Erica Behr – Highland

Mens Doubles

  1. Nathan Dilks and Connor Dilks – Sir Allan MacNab
  2. Colin Gallant and Lucas Scime – Westmount

Mixed Doubles

  1. Jeremiah Arcay and Shareen Shaheri – Westmount
  2. Nathaniel Leslie and Lucia Krivankova-Smal – Parkside

Open Ladies Singles

Natasha Stefanovic –  Westmount

Open Mens Singles

Albert Mac – Westmount


Junior
Individual Results

Ladies Singles – 1. S. Darsalia – Orchard Park 2. M. Dayananda – Westdale

Mens Singles – 1. Zak Burley – Sherwood 2. D. Nash – Highland

Ladies Doubles – 1. Freckleton and Gillit – Highland  2. Hudecki and Teyachandra – Westdale

Mens Doubles – 1. Rich and Fisher – Highland  2. Kuzmich and Edwards-Carol – Highland

Mixed Doubles – 1. Judd and Mayer – Highland  2. Sim and Boyd – Highland

Textsize
A A A